Email This Post Email This Post    |    YORUM YAZ   |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
 
ENDOMETRİAL POLİP I

Endometrial polipler her yaşta görülmekle beraber en sık 40-55 yaş arasındaki kadınlarda karşılaşılan benign anatomik lezyonlardır. Polipler endometriyumun aşırı miktarda östrojene veya tamoksifene maruz kalması sonucu ortaya çıkar. Perimenopozal hastalarda endometriyal hiperplaziyle aynı öneme sahiptirler.  Polipler bazal tabakanın fokal hiperplazik alanları olarak düşünülmektedir ve bunlar progesteron çekilme kanaması sırasında dökülmezler. Endometriyumdan geçtikleri için saplıdırlar.

Dört tip tanımlanmıstır:

  • Glandüler,

  • Glandüler kistik,

  • Adenomatöz ,

  • Fibröz.

Anormal uterin kanamanın nedenlerinden birisi olmalarına rağmen bazıları kanama yapmaz, uterusta kontraksiyonlara ve dolayısıyla ağrıya neden olurlar. Endometriyal polipler olguların %2.3-8.4 ünde postmenopozal kanama sebebi olarak bildirilmislerdir.Endometriyal poliplerin malignite potansiyeli tartısmalıdır, özellikle postmenopozal dönemde poliplerin malign dejenerasyon olasılığı vardır. Petterson ve arkadaşları endometriyal kanser tanısı konulmus olgularla yaptıkları çalışmada, daha önceden yapılan D&C işleminde polip saptanması durumunda, endometriyal kanser gelişme riskinin 3 kat artmıs olduğunu bildirmişlerdir.Semptomatik kadınlarda 1305 biyopside %24 oranında endometriyal polibe rastlanmıs olup %0.06’sı premalign veya malign saptanmıstır.  Endometriyal poliplerin D&C ve ofis biyopsi ile birçoğu atlanmakta ve bu nedenle tekrarlayan anormal uterin kanama, kanama nedeniyle tekrar D&C, histerektomi gerekebilmektedir.
Persiste eden kanaması olan postmenopozal kadınlarda %38 oranında polip saptanmıstır.Polipler daima normal myometriyuma göre daha hiperekojendirler.Küçük kistik alanlar içerirler.Hepsinin iyi kanlanmaları vardır.Fakat bu akımlar çoğu zaman konvansiyonel renkli doppler ile saptanamamaktadırlar. Damarlar power doppler ile daha iyi lokalize edilebilmektedir. Düşük impedanslı akım östrojen alan kadınlarda görülen benign poliplerde saptanmaktadır.Küçük, düzgün, atrofik endometriyumla çevrili asemptomatik poliplerin alınmasının gerekli olup olmadığı net degildir ancak tüm semptomatik polipler forseps ile veya operatif histeroskopi ile eksize edilmeli ve incelenmelidir.


 
Email This Post Email This Post    |    YORUM YAZ   |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Cumartesi, 18 Mayıs 2013, 22:34 tarihinde Endometrial Polip kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.